КСУ закінчив відкриту частину розгляду закону про мову: всі деталі засідання

174809072020У четвер, 9 липня, Конституційний суд України провів другу частину відкритого засідання у справі щодо конституційності Закону "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

Трансляцією поділилися на офіційному сайті КСУ. Перша частина слухань за конституційним поданням 51 нардепа відбулася 7 липня. Остаточне рішення буде ухвалено вже після останнього етапу – закритого засідання суддів.

OBOZREVATEL вів текстову онлайн-трансляцію із залу суду і пропонує читачам ознайомитися із нею.

Хронологія подій

16:35 – Суд перейшов до закритої частини засідань і пообіцяв оприлюднити остаточне рішення у справі на офіційному сайті.

16:34 – Учасники конституційного провадження виступили із заключними промовами.

16:33 – Долженков виправив свою помилку, пояснивши, що говорив про Ізмаїльський район Одеської області, подаючи звернення жителів сіл Стара і Нова Некрасівка.

15:05 – На претензії одного з ініціаторів подання, екснардепа 8 скликання від "Опоблоку" Олександра Долженкова, відповідає колишній спікер ВРУ Андрій Парубій. Він заявив, що відсутність ранкової реєстрації нардепів в залі пленарних засідань не є підставою для визнання неконституційним проголосованого закону.

14:31 – Суддя відновив засідання після годинної перерви.

13:20 – Екснардеп Олександр Долженков попросив суд долучити звернення нібито жителів двох сіл Ізюмського району Харківщини Стара та Нова Некрасівка. Вони зажадали повернути у школи вивчення російської мови, оскільки без цього їхні діти "не матимуть повноцінного розвитку".

Директор Інституту української мови Павло Гриценко зазначив, що у Ізюмському району Харківщини не існує таких сіл. Вони є в Ізмаїльському районі Одеської області. Однак там, за його словами, мовних конфліктів немає.

11:18 – На захист закону виступив голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

10:55 – З трибуни почав виступати представник МЗС України Максим Кононенко.

10:36 – Слово надали голові Національної комісії зі стандартів державної мови, докторці філологічних наук Орисі Демській. Вона дійшла висновку, що закон про українську мову не є дискримінаційним або антиконституційним.

10:31 – КСУ продовжив розгляд конституційності закону про статус української мови.

10:12 – Розгляд у письмовому провадженні оголосили завершеним і справа перейшла в закриту форму.

10:01 – Суддя оголосив про початок засідання, але першим почали розглядати інше конституційне подання 51 нардепа – про законність призначення директора НАБУ Артема Ситника.

Суть справи

Нардепи, які ініціювали подання про нібито неконституційність закону, вважають, що він дискримінує російську та інші мови нацменшин в Україні, а також утискає громадян за мовною ознакою.

Крім того, автори клопотання заявили, що згаданий закон, на їхній погляд, порушує конституційні права громадян: право на використання й захист рідної мови, право на розвиток мовної самобутності всіх корінних народів і нацменшин України.

Ще одна претензія нардепів – ухвалення закону з нібито порушенням конституційної процедури.

Зазначимо, що конституційне подання щодо цього закону було внесено до КСУ ще 21 червня 2019 року.

Нагадаємо, 25 квітня 2019 року Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроєкт №5670-д "Про забезпечення функціонування української мови як державної".

16 липня 2019 року він набув чинності. Документ передбачає обов'язкове використання української мови в публічному просторі.

Також державна мова повинна використовуватися в державному і комунальних секторах, у транспорті та закладах громадського харчування, на підписах і маркуванні товарів і послуг, у медичній та освітній сферах, у театральних виставах і дубляжі кіно, на телебаченні, в інтернеті й друкованих ЗМІ.

Водночас дія цього закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.

Джерело: www.obozrevatel.com

Додати коментар


Захисний код
Оновити

us1

Популярні новини


Warning: filesize() [function.filesize]: stat failed for http://i1.ytimg.com/vi/iframe<span/hqdefault.jpg in /var/www/vh-6373/data/www/sz.uz.ua/modules/mod_junewsultra/img/phpthumb.class.php on line 3375
Порівнявши себе з пророком, очільник РПЦ патріарх Кирило закликав паству не вірити власним очам і вухам, якщо до них долітає інфор...
Вівісекції, тобто експериментальні операції над живими істотами, в СССР проводилися не лише на тваринах, а й на людях. В якості «...
У розшук оголошені Павло Вовк, Володимир Калеберда, Ігор Качур, Микола Сірош, Ігор Погрібніченко, Олексій Огурцов та Сергій Остапе...
Усі новини...

Всі права застережено. "Срібна Земля 2014"

Про нас | Зворотній зв’язок | RSS