А без води, а без води – і ні туди, і ні сюди…

65465465498798785222222222Відомо, що людина без води, як і без повітря, існувати не може. Від її якості у значній мірі залежить стан нашого здоров’я, а отже – і тривалість життя. Спостерігаючи за водними ресурсами Ужгорода, звідки, власне, ми й п’ємо, хочеш не хочеш, а задасися питанням: якої якості наша питна вода? Щоб отримати на нього відповідь, ми звернулися до керівника Ужгородського водоканалу Станіслава Карташова.

– Пане Станіславе, з чого формується ціна на воду для ужгородців?
– На це запитання ми вже відповідали десятки разів. Є структура тарифу, яка доступна на нашому сайті. Основні її складові – це електроенергія, заробітна плата, реагенти, паливно-мастильні матеріали, податки й експлуатаційні витрати, які закладені в нормативних об’ємах.
– Прокоментуйте ситуацію щодо якості води, яку споживають ужгородці.
– У нас є два водозабори, з яких Ужгород споживає воду. Це – підземний водозабір «Минай» і поверхневий – дериваційний канал. За якістю води, однозначно, минайська краща, ніж поверхнева, але і одна й інша після підготовки подається в систему водопостачання у відповідності до норм питної води.
– Правобережна частина Ужгорода п’є воду з дериваційного каналу. Ваша оцінка ситуації з ним, адже бачимо, що він ніким не контролюється, не чиститься і не оберігається від забруднення, куди потрапляють стічні води з мікрорайону «Підлипники». Відомо, що канал перебуває на балансі обленерго.
– На початку липня у нас відбулася зустріч з обласними енергетиками, де ця проблематика порушувалася. У результаті нині проходить великий обсяг робіт (за їх фінансування) щодо розчищення русла каналу, вирубки дерев і чагарників вздовж нього, відновлення його пропускної спроможності. Русло буде очищене від намулів, що десятиліттями там відкладалися. Після цього, повірте, якість води в каналі повинна покращитися. Ми також проводимо моніторинг води на вході у першу, другу і третю насосно-фільтрувальні станції щодо її якості, аби довести до стану питної. З цією метою проводимо цілий ряд заходів: хлорування, фільтрація тощо. Тож чим гірша якість води на вході, тим більше таких заходів і тим довший процес доведення її до питного стану. Щодо «Підлипників». На балансі водоканалу такого мікрорайону не існує. Там відсутні централізоване водопостачання і водовідведення, тому його мешканці забурюють свердловини на різні глибини. Але якість води там ніяка. Як я вже казав, централізованої каналізації там немає, мікрорайон посаджено на так звані септики, які в когось функціонують, а в когось ні. Тому дійсно у період дощів і паводків ці септики вимиваються у канал і ми бачимо досить серйозний приріст по біології води на вхідних аналізах. Вихід із ситуації лише один: не дати неочищеним стокам потрапляти в канал, для чого потрібно побудувати там локальні очисні споруди, аби довести ці стоки до такого якісного рівня, який вже буде можливим для скидання в канал або інші водойми. Тільки таким чином цю проблему можна буде вирішити. Сьогодні ж, крім екологічної служби та санепідемстанції, немає іншої структури, яка б могла з цим боротися.
–Давайте перейдемо до синайського водозабору. Яка ситуація там?
– Минайський водозабір – це 22 свердловини,розташовані в Ужгородському районі. З них експлуатується від 13 до 16, які повністю забезпечують підйом необхідної для міста води. Це ті свердловини, які максимально наближені до первинних резервуарів, в яких відбувається очистка води. Вона необхідна тому, бо існуючі три нитки водогонів, якими вода надходить до резервуарів, побудовані досить давно, а тому містять у собі певні відкладення, в тому числі й важкі.
– Чи відповідає дійсності те, що дані свердловини розташовані на землях, які місцева влада передала в оренду фермерським господарствам? А фермери, як відомо, використовують хімдобрива та інші хімічні препарати для боротьби зі шкідниками, нерідко порушуючи санітарні зони довкола свердловини. Це якось впливає на якість води?
– Дійсно, свердловини розташовані на землях двох сільських рад, зокрема, Холмівської, з кою у нас не виникає проблем, адже на зазначених землях заборонено проводити посівні роботи, а їх можна використовувати тільки для вирощування трави на сіно і випасання худоби. З керівництвом цієї сільради у нас є нормальний діалог і взаєморозуміння у даному питанні. Сьогодні ми завершуємо документальне оформлення по другому поясу санітарної зони довкола свердловин. Що ж стосується Коритнянської сільської ради, то там у нас дійсно був конфлікт, пов’язаний з тим, що землі другого поясу санітарної зони були розподілені під індивідуальне житлове будівництво. Ми заблокували це питання через правоохоронні та інші органи влади. А тому нині у генеральному плані Коритнянської сільради ці землі значаться як землі сільськогосподарського призначення. Підсумовуючи питання якості води, повинен сказати, що на сьогодні вона відповідає усім санітарним нормам і є дійсно питною. Цьому також посприяло і те, що останнім часом нами було замінено застарілі піщано-вугільні фільтри на сучасні цеолітові. Однак, проблемним ще залишається питання так званого вторинного забруднення води. Воно виникає внаслідок того, що після очистки вода надходить до споживачів старими мережами, які експлуатуються вже не одне десятиліття. До речі, саме це створює також величезну проблему, пов’язану з аварійністю даної мережі, через що нам мало не щодня доводиться ліквідовувати наслідки її проривів то в одному місці, то в іншому. Ця мережа давно вже себе пережила і вичерпала усі терміни своєї експлуатації. Дана інформація – для керівництва міста, аби при генеральному плануванні подальшого розвитку обласного центру врахувало і заміну старого водогону.

 

Розмовляв Богдан Ганджа "СЗ"

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Останні новини

Усі новини

us1

Популярні новини


Warning: filesize() [function.filesize]: stat failed for http://i1.ytimg.com/vi/iframe<span/hqdefault.jpg in /var/www/vh-6373/data/www/sz.uz.ua/modules/mod_junewsultra/img/phpthumb.class.php on line 3375
Суспільство має отримати болісне щеплення від цього популізму.
Порівнявши себе з пророком, очільник РПЦ патріарх Кирило закликав паству не вірити власним очам і вухам, якщо до них долітає інфор...
Росіянами за національністю назвалися 4,1% респондентів.
Усі новини...

Всі права застережено. "Срібна Земля 2014"

Про нас | Зворотній зв’язок | RSS