Куди ми перш за все потрапляємо вийшовши зі свого будинку чи квартири? Правильно – на вулицю. Вулиці – це своєрідна павутина, яка складаючись у химерні візерунки обплітає усе навколо. Вулиці бачили сотні тисяч людських історій, були свідками знакових подій , спостерігали за чиїмись падіннями та перемогами.
Кожна з них, навіть, здавалося б, найменша та найнепомітніша, має свою особливу назву – відображення сутності, культури та історії окремого народу чи етносу, який мешкає на цій території. Кожна держава, як і кожен окремий населений пункт, має своїх діячів мистецтва та культури, військових, науковців, істориків, публіцистів та багатьох інших людей, які зробили значний внесок у розвиток регіону. І для нас важливим є те, аби пам’ять про них була увіковічена в історії того міста чи країни, з яким пов’язаний їхній життєвий і творчий шлях. Одним із таких засобів збереження пам’яті є практика називання вулиць іменами видатних діячів або певних історичних подій.
Багато з нас живуть в Ужгороді вже не один рік, ходять по давно знайомими всім вуличками, але чи замислювався хоч хтось, що ховається під здавалося б звичайною назвою?
Одного дня, прогулюючись в одному із місцевих парків, мені стало цікаво, а скільки ж вулиць в Ужгороді названо іменами українських та безпосередньо закарпатських діячів, відомих митців інших держав.
Провівши невелике дослідження, я готовий поділитися з вами результатами і спробувати дати відповідь на питання: «А чи дійсно Ужгород – українське місто?»
За основу дослідження, я взяв документ прийнятий міською радою міста від 12 вересня 2017 року (рішення №750). Проте, як виявилося, у ньому допущено дві незначні помилки. Зокрема пропущено вулиці №295 та №469 згідно нумерації цього документу. Це звісно не критично, але запитується: «Куди ж поділися дві вулиці?»
За даними ж Вікіпедії в Ужгороді налічується 654 вулиці, площі, набережні та провулки. У кількісному та відсотковому відношенні це виглядає наступним чином:
Так все ж на честь кого називають вулиці в Ужгороді?
Мною було проаналізовано вулиці, названі іменами діячів за родом їхньої діяльності, результати ілюструє подана нижче діаграма.
Як бачимо, найчастіше вулиць названо діячами мистецтва (118 вулиць), що складає 47%. У цю категорію входять письменники, музиканти, композитори, актори тобто люди, чия діяльність напряму була пов’язана з культурною сферою життя. На другому місці за популярністю – вулиці названі іменами військових, зокрема тих, які загинули на Сході України (36 вулиць – 14%). Як на мене – то цього мало, зважаючи на кількість загиблих на Донбасі.
Недалеко в цьому списку стоять вулиці названі на честь відомих вчених, які зробили значний внесок у розвиток науки (32 вулиці – 13%) та істориків, публіцистів і мовознавців (31 вулиця – 12%). Найменше ж вулиць названо на честь церковних діячів (10 вулиць – 4%).