Інформаційний сайт газети "Срібна Земля"
Інформаційний сайт газети "Срібна Земля": Закарпаття, Україна, Світ.
No Result
View All Result
  • Головна
  • Новини
    • Світ
      • Світ
      • Огляд
      • Геополітика
      • Світова історія
    • Україна
      • Право
      • Економіка
      • Історія України
      • Постаті
      • Культура
      • Спорт
    • Закарпаття
      • Закарпаття
      • Історія Закарпаття
    • Наука
      • Наука
      • Здоров’я
    • Всесвіт
    • Освіта
      • Вища освіта
      • Освіта
      • Історія
    • Духовність
  • Архів
    • Архів газети “Срібна Земля”
      • Архів 1992
      • Архів 1993
      • Архів 1994
      • Архів 1995
      • Архів 1996
      • Архів 1997
      • Архів 1998
      • Архів 1999
      • Архів 2000
      • Архів 2001
      • Архів 2002
      • Архів 2003
      • Архів 2004
      • Архів 2005
      • Архів 2006
      • Архів 2007
      • Архів 2008
      • Архів 2009
      • Архів 2010
      • Архів 2011
      • Архів 2012
      • Архів 2013
    • Альманах
      • Альманах-огляд “Срібна Земля” за 2021 рік
      • Альманах-огляд “Срібна Земля” за 2022 рік
      • Альманах-огляд “Срібна Земля” за 2023 рік
      • Альманах-огляд “Срібна Земля” за 2024 рік
  • Вхід
  • Головна
  • Новини
    • Світ
      • Світ
      • Огляд
      • Геополітика
      • Світова історія
    • Україна
      • Право
      • Економіка
      • Історія України
      • Постаті
      • Культура
      • Спорт
    • Закарпаття
      • Закарпаття
      • Історія Закарпаття
    • Наука
      • Наука
      • Здоров’я
    • Всесвіт
    • Освіта
      • Вища освіта
      • Освіта
      • Історія
    • Духовність
  • Архів
    • Архів газети “Срібна Земля”
      • Архів 1992
      • Архів 1993
      • Архів 1994
      • Архів 1995
      • Архів 1996
      • Архів 1997
      • Архів 1998
      • Архів 1999
      • Архів 2000
      • Архів 2001
      • Архів 2002
      • Архів 2003
      • Архів 2004
      • Архів 2005
      • Архів 2006
      • Архів 2007
      • Архів 2008
      • Архів 2009
      • Архів 2010
      • Архів 2011
      • Архів 2012
      • Архів 2013
    • Альманах
      • Альманах-огляд “Срібна Земля” за 2021 рік
      • Альманах-огляд “Срібна Земля” за 2022 рік
      • Альманах-огляд “Срібна Земля” за 2023 рік
      • Альманах-огляд “Срібна Земля” за 2024 рік
No Result
View All Result
"Срібна земля"
No Result
View All Result

Небезпечний прецедент: як і за що Європа має покарати Орбана

13 Березня, 2026
в Новини
0
A A
0
12
VIEWS
ПоширитиПоширитиПоширити

Те, що зараз робить Угорщина у справі із затриманням українських інкасаторів та фактичним неповерненням коштів і банківських металів українського державного “Ощадбанку”, виходить далеко за межі двостороннього спору. Заявлена позиція Будапешта зводиться до того, що вилучене майно не буде повернуте, а крім цього ще й намагаються провести окрему внутрішню “легалізацію”.

Розберемо по пунктах, які саме міжнародні норми грубо порушує Угорщина.

По-перше, поводження із затриманими. За інформацією української сторони, людей тримали в кайданках двадцять вісім годин, перевозили із зав’язаними очима, не надавали медичної допомоги (один інкасатор із цукровим діабетом знепритомнів, йому силою вкололи препарат, що спричинив гіпертонічний криз). Спілкувалися виключно російською без перекладача, не допускали адвоката, не повідомляли рідних і головне – не пускали українського консула.

Усе це – пряме порушення:

  1. Статті 3 Європейської конвенції з прав людини (заборона нелюдського та принижуючого гідність поводження);
  2. Статті 5 ЄКПЛ (право на свободу та особисту недоторканність), зокрема стаття передбачає що кожен, кого заарештовано, має бути негайно поінформований зрозумілою для нього мовою про підстави його арешту і про будь-яке обвинувачення, висунуте проти нього;
  3. Віденської конвенції про консульські зносини 1963 року (статті 36 обов’язок негайно повідомити консульство та забезпечити доступ);
  4. Двосторонньої українсько-угорської консульської конвенції.

Окрім цього, Угорщина – це повноправний член ЄС, тому на неї повністю поширюються статті 2, 3, 49 та 63–65 Договору про функціонування ЄС (ДФЄС) і Договору про ЄС (ДЕС). Коли Будапешт свідомо блокує легальний трансграничний рух капіталу, він порушує статтю 63 ДФЄС, тобто абсолютну заборону будь-яких обмежень на рух капіталу між державами-членами та третіми країнами (Україна – третя країна, але операція має чіткий “євро-елемент” через австрійський банк).

Єдиний можливий виняток – стаття 65 ДФЄС: обмеження заради “суспільної політики” чи “громадської безпеки”. Але Суд ЄС у багатьох рішеннях вимагає трьох умов:

  1. Обмеження має бути передбачене законом.
  2. Переслідувати легітимну мету.
  3. Бути пропорційним і недискримінаційним.

В нашій ситуації немає жодної з них.

Buy JNews
ADVERTISEMENT

Немає доказів відмивання коштів, Угорщина досі не пред’явила жодного документа, і, окрім цього, прослідковується чітка мета – політична помста.

Також варто зазначити про юридичну непропорційність заходів, вжитих Угорщиною, а саме: фізичне викрадення готівки та золота, утримання українців в кайданках і зав’язаними очима. Це автоматично активує Хартію основних прав ЄС в частині права на мирне володіння майном, права на ефективний судовий захист і справедливий суд та презумпції невинуватості.

Крім того, дія відбувається в межах “сфери застосування права ЄС” (стаття 51 Хартії), бо стосується руху капіталу та банківських послуг – тому Хартію застосовує навіть національний суд Угорщини.

По-друге, вилучення та утримання майна. Гроші та золото належать банку України, Угорщина не надала жодних доказів відмивання коштів, не провела судового розгляду, а затримання цінностей і намагання “легалізувати” конфіскацію є класичним порушенням:

  • Статті 1 Першого протоколу до ЄКПЛ – “мирне володіння майном”. Позбавлення власності можливе лише за законом, у суспільних інтересах і з компенсацією. Тут немає ні того, ні іншого;
  • Принципів недоторканності державної власності в міжнародному звичаєвому праві (відповідно до Статуту ООН);
  • Норм ЄС про вільний рух капіталу та директив щодо трансграничних банківських операцій.

Чи має реагувати Європейський Союз? Не просто має, а й зобов’язаний. Угорщина – повноправний член ЄС, який підписався під цінностями Договору про ЄС: верховенство права, повага до прав людини, солідарність. Якщо Брюссель мовчки спостерігатиме, як одна країна-член краде активи іншої європейської держави (Україна – кандидат у члени), це стане прецедентом, який знищить довіру до єдиного ринку та банківської системи ЄС.

Європейська комісія вже має всі підстави розпочати процедуру проти Угорщини (infringement procedure) за порушення фундаментальних свобод і прав людини. Європарламент також має повноваження негайно ухвалити резолюцію з вимогою повернути активи.

Тобто, на першому рівні Єврокомісія повинна дати правову оцінку діям Угорщини на предмет відповідності праву ЄС і, за наявності підстав, запускати infringement procedure. На другому рівні ця історія має бути включена в ширший контекст уже чиного моніторингу проблем верховенства права в Угорщині. Адже стосовно Будапешта вже триває процедура за статтею 7 Договору про ЄС, а механізм бюджетної conditionality дозволяє ЄС застосовувати фінансові заходи у випадку порушень принципів верховенства права, якщо вони мають достатньо прямий зв’язок із належним управлінням коштами Союзу.

Юридично найнебезпечніше в цій історії навіть не саме затримання, а спроба перетворити разову силову дію на нову норму. Бо тоді мова вже про прецедент: сьогодні не повертають активи українського державного банку, завтра будь-яка транскордонна операція може стати заручником політичної волі окремого уряду. А це несумісно ні з міжнародним правом, ні з європейською правовою культурою, ні з елементарною безпекою міжнародної торгівлі та банківського обігу.

Саме тому реакція має бути не лише дипломатичною, а й інституційною та юридичною: з боку ЄС, Ради Європи і, за потреби, міжнародних судових механізмів.

Джерело:unian.ua

ShareShareTweet
Наступна новина
Український борець показово відвернувся від прапора Росії на церемонії нагородження

Український борець показово відвернувся від прапора Росії на церемонії нагородження

ЄС наполягає на посиленні санкцій щодо Росії та ціновій стелі на нафту

ЄС наполягає на посиленні санкцій щодо Росії та ціновій стелі на нафту

Рекомендовані новини

Україна підвищила штрафи для тих, хто ухиляється від військової служби

Україна підвищила штрафи для тих, хто ухиляється від військової служби

11 Листопада, 2023
29
Найбільші міста Закарпатської області: топ-7 з описами

Найбільші міста Закарпатської області: топ-7 з описами

22 Вересня, 2025
355
Помер легендарний французький актор Жан-Поль Бельмондо

Помер легендарний французький актор Жан-Поль Бельмондо

7 Вересня, 2021
16

Популярні новини

  • Бранці Орбана. В Угорщині досі утримують 8 закарпатських військовополонених

    Бранці Орбана. В Угорщині досі утримують 8 закарпатських військовополонених

    966 Поширити
    Поширити 386 Tweet 242
  • Кулеба: Вивезення військовополонених в Угорщину відбулось у політичних інтересах Орбана

    932 Поширити
    Поширити 373 Tweet 233
  • Сили територіальної оборони України у війні. Отримані уроки

    333 Поширити
    Поширити 133 Tweet 83
  • В Ужгороді відбувся похорон бійця 10-ої бригади ЗСУ Йосипа Антоні

    320 Поширити
    Поширити 128 Tweet 80
  • СБУ затримала ще одного «крота» в ЗСУ, який наводив російські ракети по позиціях Сил оборони на Донеччині

    267 Поширити
    Поширити 107 Tweet 67
"Срібна земля"

"Срібна Земля" – незалежна національно-патріотична та інформаційна газета Закарпаття.

Головною метою є висвітлення подій із життя Закарпатського краю, України, та світу, публікації соціально-політичних, національно-патріотичних, історично-краєзнавчих, комерційно-економічних, освітньо-просвітницьких та духовно-релегійних матеріалів.

Недавні записи

  • Драпатий про своє призначення головнокомандувачем ЗСУ: Працюватиму з повагою до людей
  • Головнокомандувачем ЗСУ став Михайло Драпатий
  • Президент Зеленський звільнив Олександра Сирського з посади головнокомандувача ЗСУ. На цю посаду він призначив Михайла Драпатого.
  • До 90% випадків мобілізації супроводжуються порушеннями прав людини – Лубінець

Категорії новин

© 2021 Інформаційний сайт газети "Срібна Земля"

No Result
View All Result
  • Головна
  • Новини
    • Світ
      • Світ
      • Огляд
      • Геополітика
      • Світова історія
    • Україна
      • Право
      • Економіка
      • Історія України
      • Постаті
      • Культура
      • Спорт
    • Закарпаття
      • Закарпаття
      • Історія Закарпаття
    • Наука
      • Наука
      • Здоров’я
    • Всесвіт
    • Освіта
      • Вища освіта
      • Освіта
      • Історія
    • Духовність
  • Архів
    • Архів газети “Срібна Земля”
      • Архів 1992
      • Архів 1993
      • Архів 1994
      • Архів 1995
      • Архів 1996
      • Архів 1997
      • Архів 1998
      • Архів 1999
      • Архів 2000
      • Архів 2001
      • Архів 2002
      • Архів 2003
      • Архів 2004
      • Архів 2005
      • Архів 2006
      • Архів 2007
      • Архів 2008
      • Архів 2009
      • Архів 2010
      • Архів 2011
      • Архів 2012
      • Архів 2013
    • Альманах
      • Альманах-огляд “Срібна Земля” за 2021 рік
      • Альманах-огляд “Срібна Земля” за 2022 рік
      • Альманах-огляд “Срібна Земля” за 2023 рік
      • Альманах-огляд “Срібна Земля” за 2024 рік

© 2021 Інформаційний сайт газети "Срібна Земля"

З поверненням

Увійдіть у свій обліковий запис нижче

Забули пароль?

Create New Account!

Fill the forms below to register

All fields are required. Вхід

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Вхід