У першу седмицю Великого посту, з 27 лютого по 2 березня 2023 р., Преосвященніший Віктор Бедь, єпископ Мукачівський і Карпатський, керуючий Мукачівсько-Карпатською єпархією Православної Церкви України, у молитовній кімнаті заміської архієрейської резиденції в с. Минай Ужгородського району, келійно (зважаючи на стан здоров’я) впродовж понеділка – четверга звершив поетапне читання Покаянного канону преподобного Андрія Критського (понеділок – першої, вівторок – другої, середа – третьої, четвер – заключної четвертої його частин).
Також, у понеділок, після читання першої частини Покаянного канону преподобного Андрія Критського, владика Віктор прочитав молитву на початок Великого посту.
Великий покаянний канон преподобного Андрія Критського – визнаний та зворушливо душевно проникливий церковний піснеспів, в якому розкривається тема щиросердечного каяття і покаяння людини у вчинених провинах перед Богом.
Великий покаянний канон Андрія Критського складається з 250 тропарів, які діляться на частини та читається на Великому повечірні в перші чотири дні Великого посту, а в четвер п’ятої седмиці прочитується повністю під час Ранкової (Утрені).
В окремих випадках, в умовах воєнного стану, загрози життю, обставин викликаних з погіршенням стану здоров’я чи захворювання, Великий покаянний канон, за бажанням, може читатися і окремо від Великого повечір’я, Вечірньої чи Ранкової (Утрені), як з розбивкою по днях, так і в цілому.
Церковно-біографічна довідка.
Автор Великого покаянного канону – преподобний Андрій Критський (бл. 680 – 712/740) народився в сирійському місті Дамаск, ймовірно в кінці другої половини VІІ ст., архієпископ міста Гортіна на грецькому острові Крит, родом із Сирії, творець християнських гімнів і богослов часів Візантії, християнський святий.
В 14-річному віці долучився до Єрусалимського монастиря святого Сави Освяченого, де вів благочестивий, молитовний і подвижницький спосіб життя та займається вивченням Священного Писання.
Згодом, за часів імператора Східної частини Римської імперії – Нового Риму Юстиніана 2-го (бл. 668/669 – 711), він був поставлений у сані архієпископа на острів Крит.
За своє довге присвячене Богові та духовним подвигам життя преподобний Андрій Критський написав чимало богослужбових піснеспівів та ряд богословських творів.
Пресслужба МКЄ ПЦУ