Президент України Володимир Зеленський своїм указом призупинив громадянства 13 священників УПЦ (Московського патріархату), пише LB.ua з посиланням на джерела. Надалі їх можуть депортувати.
За даними видання, відповідний указ № 898/2022 було підписано президентом 28 грудня 2022 року. Журналісти пояснюють, що указ не оприлюднюється офіційно, оскільки містить персональну інформацію. Але за інформацію джерел LB.ua, йдеться про призупинення громадянства 13 представників шести єпархій УПЦ МП — Донецької, Кримської, Дніпропетровської, Роменської, Одеської та Буковинської.
Повний перелік осіб, що увійшли по указу президента:
- Єлецьких Анатолій Іванович — митрополит Тульчинський і Брацлавський Іонафан, якому СБУ вручила підозру у держзраді.
- Аніцой Сергій Леонідович — вікарій Тульчинської єпархії, єпископ Ладижинський Сергій, на якого, за даними LB.ua, записано усе майно Іонафана.
- Вініченко Володимир Семенович — архієпископ Новоазовський Варсонофій (Донецька єпархія)
- Градомський Віктор Анатолійович — протоієрей Віктор, настоятель храму Олександра Невського (Одеська єпархія)
- Донєнко Микола Миколайович — вікарний архієрей, єпископ Ялтинський Нестор (після Собору УПЦ МП 27 травня, всі кримські парафії цієї релігійної організації висловили незгоду з його рішеннями та попросили Синод РПЦ прийняти їх у пряме підпорядкування).
- Єгоренко Валентин Володимирович — митрополит Чернівецький і Буковинський Мелетій, у якого СБУ проводила обшуки та знайшла російські паспорти «керівництва єпархіальних структур», зокрема його власний. Також було повідомлення про виявлення в єпархіальних комп’ютерах дитячої порнографії, яку зараз вивчає слідство.
- Масленніков Олексій Олександрович — митрополит Роменський і Буринський Іосиф (Роменськая єпархія). Роменська єпархія також вирішила залишитися під омофором патріарха РПЦ Кирила Гундяєва й зупинила поминання за богослужінням митрополита Онуфрія.
- Середній Іван Петрович — митрополит Дніпропетровський і Павлоградський
- Скобіола Андрій Петрович — архієпископ Волноваський, вікарій Донецької єпархії, настоятель Святовасилівського чоловічого монастиря
- Таранов Олександр Борисович — архієпископ Ровеньківський і Свердловський Аркадій, який відзначився колабораціонізмом та втік до Росії.
- Швець Ростислав Пилипович — митрополит Сімферопольський і Кримський Лазар
- Шинкарьов Віктор Сергійович — архієпископ Костянтинівський Паїсій, за даними ЗМІ, брав активну участь у заходах терористичної організації «ДНР».
- Яковенко Ігор Федорович — митрополит Святогірський, вікарій Донецької єпархії, намісник Свято-Успенської Святогірської Лаври.
За даними видання, відповідне повідомлення — про втрату громадянства зазначеними особами — отримала також Державна міграційна служба. Згідно з чинними правилами, надалі включені у список особи можуть бути депортовані.
Також, за даними LB.ua, зараз вивчається можливість запровадження подібних заходів ще проти шести осіб.
Взялися за московську церкву в Україні: що відомо про обшуки на об’єктах УПЦ МП та церковні санкції
22 листопада СБУ провела «контррозвідувальні заходи» у Києво-Печерській Лаврі після оприлюднення скандального відео на одному з богослужінь УПЦ МП, де прославлялася Росія. Силовики знайшли на території святині проросійську літературу, мільйони готівкою у різній валюті, зокрема й російські рублі, а також «сумнівних» громадян РФ.
Відтоді СБУ навідалася з обшуками у єпархії УПЦ МП у різних областях України. У багатьох правоохоронці виявили осіб із громадянством РФ, проросійську літературу та мільйони готівкою.
1 грудня президент України Володимир Зеленський повідомив, що за підсумками засідання Ради нацбезпеки та оборони (РНБО) у Раду внесуть законопроєкт про заборону діяльності релігійних організацій, пов’язаних із РФ. Утім, у Слузі народу зазначають, що цей законопроєкт не передбачає заборону УПЦ МП.
2 грудня Зеленський ввів у дію рішення РНБО про персональні санкції щодо представників релігійних організацій, афілійованих із центрами впливу у РФ. У список «церковних санкцій» РНБО увійшли 10 осіб, зокрема екснардеп і клірик УПЦ Вадим Новинський, намісник Києво-Печерської Лаври Петро Лебідь (митрополит Павло) і так звані митрополити і єпископи РПЦ в окупованому Криму. Новинський вже заявив, що збирається оскаржити рішення про санкції в судах.
Крім того, з 1 січня заповідник Києво-Печерська Лавра призупинив угоди з УПЦ МП про оренду Успенського собору та Трапезної церкви на території Верхньої Лаври. 7 січня вперше в історії митрополит ПЦУ Епіфаній провів різдвяну літургію в Успенському соборі Києво-Печерської лаври.
Відхрестилися від Москви чи вичікують? Що сталося з УПЦ (МП) після початку повномасштабної війни
Після початку повномасштабної війни РФ проти України очільник російської православної церкви патріарх Кирило підтримав агресію Росії та благословив російських військових.
У відповідь сотні священників УПЦ (МП) вимагали віддати Кирила під церковний трибунал через його позицію щодо війни в Україні. У квітні священнослужителі зібрали понад 400 підписів під відповідним закликом.
Водночас після 24 лютого десятки церковних громад почали ухвалювати рішення про перехід від проросійської УПЦ до ПЦУ.
28 травня Українська православна церква (московського патріархату) зібрала Собор у Києві щодо питань церковного життя, які виникли після початку повномасштабної війни РФ проти України. Собор УПЦ заявив, що засуджує війну та висловлює незгоду з позицією «патріарха московського і всієї Русі» Кирила щодо війни в Україні. Окрім того, в УПЦ (МП) оголосили про зміни для «повної самостійності та незалежності» Української православної церкви.
Після заяв про свою «незалежність» в УПЦ заявили, що для відновлення діалогу з ПЦУ хочуть, аби представники Православної церкви України «припинили силові захоплення храмів і примусові переводи парафій». Окрім того, від ПЦУ вимагають «усвідомити, що їхній канонічний статус є фактично неавтокефальним».
Джерело:nv.ua